Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

felç

Bilim İnsanları, Beyin Sinyallerini Konuşmaya Çevirmenin Yolunu Buldu

21 Şubat 2019 16:24 |

Scientific Reports’da yer alan bir makaleye göre, yakın gelecekte beyin sinyallerini sese çevirmek mümkün olacak. Bilim insanları geliştirdikleri algoritma aracılığıyla konuşma yetisi olmayan insanlarla iletişim kurulabileceğini söylüyor.

Bilim insanları, beyin sinyallerini … Devamını Oku

Felçli Hastalar İçin Düşünce Okuyabilen “Beyin Stent”i Geliştirildi

22 Mayıs 2017 14:59 |

Araştırmacılar, felçli hastaların yalnızca düşüncelerini kullanarak biyonik bir dış iskeleti hareket ettirebilecekleri beyin implantı geliştirdiler. “Stentrode” adı verilen cihaz; beynin açılmasına gerek kalmadan, küçük bir kesik açılarak vücuda yerleştirilebiliyor.

Melbourne Üniversitesi’nden Thomas Axeley’nin yönettiği bir araştırma takımının kalbe … Devamını Oku

Felçli Uzuvların Tekrar Çalışması Dijitalle Mümkün

11 Kasım 2016 14:41 |

Tıpta pek çok hastalığa her geçen gün çare bulunsa da özellikle ağır yaralanmalar sonucu omurgada meydana gelen bir hasarı tedavi etmek oldukça zor. Bu hasar nedeniyle uzuvlarının kontrolünü kaybeden veya felç olan kişilerin ise tekerlekli sandalye veya yatağa mahkum kalma devri artık bitiyor.

Nature dergisinde … Devamını Oku

UCB’deki Araştırmacılar Kum Tanesi Büyüklüğünde Bir Sensör Geliştirdi!

09 Ağustos 2016 11:54 |

University of California Berkeley’deki araştırmacılar sinir, kas ve organlara yerleştirilip elektrik sinyallerini gözlemleyecek kum tanesi büyüklüğünde bir sensör yapmayı başardılar. Neuro dust adı verilen sensör, protezler için yeni nesil bir kontrol arayüzü olarak tasarlanmış. Lakin bu sensörün eninde sonunda daha farklı tıp alanlarında da kullanılacağı söyleniyor.

“Neural dust’ın uzun vadede … Devamını Oku

Nokia ve HUS Dijital Sağlık İçin Ortaklığa Girdi

23 Haziran 2016 14:58 |

Nokia Technologies, Withings’i bünyesine kattıktan bir ay geçmeden, sadece genel tüketici pazarına değil, tıbbi cihaz pazarına da gireceğini duyurmuştu. Firma, dün yaptığı açıklamada Helsinki University Hospital (HUS) ve University of Helsinki ile çalışarak, taburcu olmuş hastaların bakımı ve takibi için teknolojiler geliştireceğini … Devamını Oku

FDA’den Onay Almış Cihaz ve Uygulamalar -3-

24 Şubat 2016 14:18 |

Leaf Patient Monitoring System

Leaf Healthcare’in geliştirdiği Leaf Patient Monitoring System, piyasada bulunan ender özellikli cihazlardan birisi. Cihazın özelliği, yatarken belli aralıklarla dönmesi gereken hastalara yardımcı olması. Özellikle basınca bağlı ülser hastaları, uyurken yüzüstü dönerlerse, ağrı ve bulantı şiddeti artabiliyor. … Devamını Oku